obsada:
Piotr Sułkowski – kierownictwo muzyczne, dyrygent
Janusz Kijowski - reżyser
Bogusław Cichocki – scenografia i kostiumy
Tatiana Asmołkowa i Katarzyna Grabińska – choreografia
Jerzy Świtoń – reżyseria i realizacja oświetlenia
Jaś Siwik (sopran) - Amahl
Iwona Socha (sopran) – Matka
Grzegorz Kolendo (tenor)- Król Kacper
Michał Kutnik (baryton) – Król Melchior
Zbigniew Stępniak (bas) – Król Baltazar
Michał Karwowski (bas) – Paź
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
taniec:
Pracownia Tańca PRYZMAT, opiekun artystyczny - Katarzyna Grabińska:
Paulina Spiel
Monika Parafiniuk
Joanna Woźna
Patrycja Grzywińska
Maja Mazuchowsska
Łukasz Szleszyński
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, przygotowanie - Benedykt Błoński:
Sopran:
Małgorzata Oleksiak
Małgorzata Trzcińska
Zofia Tylicka
Anna Przegrodzka
Justyna Ziółkowska
Magdalena Bobel
Laura Obrycka
Alt:
Żaneta Kucharska
Karolina Piasarkiewicz
Danuta Podhorodecka
Dorota Żarczyńska
Joanna Bukowska
Ewa Roman
Tenor:
Patryk Zarębski
Rafał Wróblewski
Jakub Pająk
Baryton/bas:
Jakub Ptak
Michał Szczuka
Krzysztof Cybula
Muzyka i libretto – Gian Carlo Menotti (przekład Dorota Sawka)
Jest to opowieść o kalekim chłopcu-pasterzu, chodzącym o kulach, żyjącym z matką - wdową w nędzy, w małej chatce, do której pewnej nocy zastukają Trzej Królowie wędrujący za gwiazdą zwiastującą narodziny Dzieciątka. Królowie proszą o gościnę, bo chcieliby trochę odpocząć. Biedna wdowa z synem przyjmuje ich pod swój dach, choć może zaoferować tylko zimny kominek i posłanie ze słomy. Ale z pomocą sąsiadów -pasterzy, którzy zapewnią wieczerzę oraz zaśpiewają i zatańczą dla gości, gospodarze starają się uprzyjemnić podróżnym pobyt jak potrafią. Ale nim królowie udadzą się w dalszą drogę zdarzy się cud… i orszak ruszy w dalszą drogę do Betlejem.
Osoby przedstawienia: Amahl – sopran chłopięcy, młodzi soliści (zamiennie), Matka Amahla (sopran) – Iwona Socha, Król Kacper (tenor) – Grzegorz Kolendo, Król Melchior (baryton) – Michał Kutnik, Król Baltazar (bas) – Zbigniew Stępniak, Paź (bas) – Michał Karwowski, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcja Piotra Sułkowskiego, Chór przy Filharmonii( przygotowanie chóru –Benedykt Błoński, Tancerze z pracowni tańca Pryzmat. (Opiekun artystyczny –Katarzyna Grabińska Reżyseria: Janusz Kijowski. Kierownictwo muzyczne – Piotr Sułkowski. Scenografia i kostiumy – Bogusław Cichocki. Tatiana Asmołkowa – choreografia, Jerzy Świtoń-realizacja świateł.
Operę „Amahl i nocni goście” pisał Menotti na zamówienie National Broadcasting Company (NBC), z przeznaczeniem do realizacji w telewizji. Pokazana po raz pierwszy w wigilię 24 grudnia 1951 przez telewizję NBC w Nowym Jorku, była i jest wystawiana z ogromnym powodzeniem również na scenach teatralnych na całym świecie. Tak jak w Europie w przedświątecznym okresie wystawiany jest balet "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, tak w Ameryce grany jest „Amahl i nocni goście" Gian Carlo Menottiego.
W Polsce wystawiał ją Teatr Wielki w Warszawie w roku 1990.W Olsztynie swoją premierę opera miała w grudniu 2014 roku. W zbliżającej się świątecznej atmosferze Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza dzieci i dorosłych do obejrzenia jej wznowienia.
Przeczytaj cały tekst: "Amahl i nocni goście" w olsztyńskiej filharmonii - Kultura http://kultura.wm.pl/317426,Amahl-i-nocni-goscie-w-olsztynskiej-filharmonii.html#ixzz3vR9waBRx