Slide Left Slide Right

AKTUALNOŚCI

2010-04-08   Prezentacje tańca współczesnego MŁODE FORMY 1


prezentacje tańca współczesnego

MŁODE FORMY 1

mrągowo 23-25 kwietnia 2010

więcej informacji na: http://www.ckit.mragowo.pl/?go=impview&l=38

p r o g r a m


piątek 23 kwietnia

9.00 - 11.00 przyjazd uczestników, rejestracja

11.00 - 15.15 warsztaty M.Jędra/A.Muczyń/A.Morawiec

17.00 taneczne działania w przestrzeni miasta w wykonaniu Pracowni Fizycznej AM w Łodzi, pl. J.Pawła II

18.00 Good Girl Killer "P a r a l l e l" 
taniec/choreografia - Magda Jędra 

18.45 otwarcie wystawy fotografii Jakuba Wittchena

19.30 Pracownia Fizyczna działająca przy Akademii Muzycznej w Łodzi "A 3"
choreografia - Jacek Owczarek
taniec: Mariola Benesz, Ula Borowiak, Martyna Jagodyńska, Joanna Jaworska, Aleksandra Klimiuk, Katarzyna Wolińska,???Paweł Grala, Wojciech Łaba, Paweł Skalski

sobota 24 kwietnia

 

 10.00 - 14.15 warsztaty M.Jędra/A.Muczyń/A.Morawiec

14.00 taneczne działania w przestrzeni miasta w wykonaniu Pracowni Fizycznej AM w Łodzi, pl. J.Pawła II

17.00 p r e z e n t a c j e konkursowe

21.00 wieczór integracyjny dla uczestników projektu - wystąpi duet audiowizualny hatti vatti - Piotr Kaliński/Maciek Salamon


niedziela 25 kwietnia

10.00 - 14.15 warsztaty M.Jędra/A.Muczyń/A.Morawiec

16.00 występ laureatów z wręczeniem nagród

17.00 Teatr Dada von Bzdülöw "M a g n o l i a"
reżyseria - Leszek Bzdyl
choreografia i wykonanie - Katarzyna Chmielewska, Leszek Bzdyl

18.00 wyjazd

 

Informacje o prowadzących:

Warsztaty poprowadzą...

Magda JĘDRA - tancerka, pedagog, choreograf, w latach 1997-99 tańczyła w Gdańskim Teatrze Tańca Melissy Monteros i Wojciecha Mochnieja. Później współpracowała z Joe Alterem, Rafałem Dziemidokiem, Edytą Kozak, Paulą Ross, Alexandrem Pepelyaewem, Anitą Wach, Leszkiem Bzdylem, Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem oraz Grupą Artystyczną Koncentrat, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Teatrem im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Akademia Ruchu. W 2005 z Anną Steller, Grzegorzem Welizarowiczem i Zbigniewem Bieńkowskim powołała do życia teatr Good Girl Killer. Od 1999roku prowadzi warsztaty z techniki tańca współczesnego oraz improwizacji.
Własne realizacje: 2002 Teletransis, 2003 Konstrukcja Symboliczna, 2004 Teoria Hałasu, 2005 Good Girl Killer, 2006 Junkie, 2008 Akcja, 2009 Parallel.
Inne projekty: 2001 "Sny o wełnianej rzece", 2004 "Odys-Seas", "Cafe Domino zaprasza", 2006 "Zum Beispiel", 2006 "Yes Prince, No Prince", 2007 "Nawrotnik", 2006-2007 międzynarodowa wymiana choreografów “co-operacja Gdańsk-Genewa-Paryż", 2008 "Barricade of Love", 2009 "Osez! Festiwal d'ete de Quebec".

Andrzej MORAWIEC – tancerz, pedagog, choreograf. Absolwent bytomskiej Państwowej Szkoły Baletowej oraz Leningradzkiego Instytutu Kultury na wydziale Choreografii i Pedagogiki Baletu. Tańczył w zespole baletu Państwowej Opery Śląskiej i Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, gdzie jednocześnie zajmował się asystenturą i repetycją prac choreografów zagranicznych. Występował gościnnie w Gdańskim i Kieleckim Teatrach Tańca. Był instruktorem i choreografem Sekcji Akrobatyki Sportowej AZS AWF w Katowicach i wykładowcą katowickiej Państwowej Akademii Muzycznej na wydziale Rytmiki. Pedagog tańca klasycznego i współczesnego oraz twórca licznych prac choreograficznych dla Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu, prezentowanych w kraju i za granicą. Tam też założył Tom Bombadil Dance Company, a choreografia “Loa” w wykonaniu tego zespołu zdobyła wyróżnienie II Gdańskich Debiutów Młodych Choreografów w 1997 roku. Od września 2001 roku nauczyciel tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku. Wykładowca metodyki nauczania tańca współczesnego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na wydziale Pedagogiki Baletu. Współtworzy “Trójmiejską Korporację Tańca” zrzeszającą najlepszych tancerzy związanych z Trójmiastem, w ramach której realizuje się głównie jako tancerz solowy. Jego choreografie były realizowane i prezentowane na scenach różnych teatrów w Polsce – między innymi: “Jeden dzień pełen: myśli... słów... i ciszy” w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, “Kartka z albumu” – XVIII Warsztaty Operowe w Teatrze Wielkim w Poznaniu, “Na szkle malowane” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, “Loa” i “Ubidojne Wachełka” w Państwowej Szkole Baletowej w Bytomiu, “P®UDER-ja” w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, “Zwłoki” dla “Dada von Bzdülöw” w Gdańsku, “Do It” w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku, “Sarny” w Kieleckim Teatrze Tańca, w spektaklu “Jak wam się podoba” w Teatrze Polskim w Warszawie.
Repertuar solowy – “Co mi w duszy gra” – II Ogólnopolski Festiwal Sztuki Estradowej – Warszawa 2001, “Ociec”, “Tancerz” –Anex _Solo Dance Festival, “Podusia”, “Kamol”, “Do It – duet minus 1” - Trójmiejska Korporacja Tańca.
Laureat nagrody PEGAZA za zdobycie I miejsca na I Krajowym Konkursie Promocji Artystycznych – Łódź 2000, w kategorii Taniec i II nagrody na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej – Warszawa 2001, w kategorii Ruch sceniczny, za choreografię- “Co mi w duszy gra”. Wyróżniony przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej Nagrodą Indywidualną II stopnia, za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Agnieszka MUCZYŃ  - tancerka, instruktor, choreograf,  laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali tańca współczesnego, między innymi: zdobywczyni nagrody "The Best Duo" na festiwali Solo&Duo w Budapeszcie za spektakl "46" oraz dwukrotna stypendystka programu telewizyjnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka".  Absolwentka Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu o specjalności taniec współczesny, tancerka Teatru Tańca Alter Witolda Jurewicza. Instruktor tańca grup tanecznych w ośrodkach kultury, w 2008 r. przygotowana przez nią grupa zdobyła I nagrodę podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego w Koninie. Aktualnie tańczy w spektaklu "Peer Gynt" w reżyserii Pawła Miśkiewicza (premiera wrzesień 2007) w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz w musicalu "Sen Nocy Letniej" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Nowym w Poznaniu. Od 2009 roku absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu, Wydział Zdrowia Publicznego,  kierunek  fizjoterapia.

słów kilka o przedstawieniach...

Good Girl Killer 2009, “Parallel“

"Spektakl powstał [jak pisze autorka] z natłoku myśli, pragnień, zalewającego moją głowę słowotoku i ogromnego zdziwienia, że wszystko to może się zmieścić w jednej osobie, przede wszystkim zaś chyba z???tęsknoty za spokojem." Bohaterka solowego spektaklu Magdy Jędry “Parallel“ stwarza wrażenie osoby zagubionej w swoim niezupełnie realnym świecie. Coś ciągle burzy misternie tkany kruchy porządek, który uparcie próbuje utrzymać. Na początku wytrwale realizuje wyuczony wystudiowany ruch, by potem zgubić rytm i wpaść w poszarpany trans. Zdaje się z przymusu podążać w kilku kierunkach jednocześnie. Wygląda to jakby przed czymś uciekała lub za czymś goniła. Całość doprawiona mocną, chaotyczną muzyką Matthew Herberta, a w równoległej formie uzupełniona otaczającymi tancerkę wizualizacjami.

 

 

 


P
racownia Fizyczna Akademii Muzycznej w Łodzi "A 3"

choreografia - Jacek Owczarek
taniec: Mariola Benesz, Ula Borowiak, Martyna Jagodyńska, Joanna Jaworska, Aleksandra Klimiuk, Katarzyna Wolińska,??? Paweł Grala, Wojciech Łaba, Paweł Skalski
30’

Przestrzeń. Obecność. Kształt. Ciało zamknięte w swej naturalnej geometrii. Spektakl zderza cielesność z czystą, matematyczną mapą sześcianu. Czy ustalając zasady da się ujarzmić nieprzewidywalność ruchu? Czy opierając konstrukcję spektaklu wyłącznie na formie i obecności ciała w przestrzeni da się uciec od kreacji postaci i fabuły?

taniec / choreografia - magda jędra
muzyka - loco star, matthew herbert, contemporary noise quintet
projekt graficzny - mariusz krawczyk
reżyseria świateł - michał kołodziej

Spektakl zrealizowany dzięki pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego i Urzędu Miejskiego w Gdańsku 


Teatr D
ada von Bzdülöw “M a g n o l i a”

Czas przedstawienia: 50 minut
Premiera: Gdańsk 28.08.2002
Reżyseria: Leszek Bzdyl / Choreografia i wykonanie: Katarzyna Chmielewska oraz Leszek Bzdyl
Postaci:  Katarzyna Chmielewska w roli Katarzyny Chmielewskiej, Leszek Bzdyl w roli Leszka Bzdyla
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Kostiumy: Katarzyna Piątek
Światło: Michał Kołodziej

Wyobraźmy sobie kraj w środkowej Europie. Klimat jest tam zmienny. Niekiedy mrozy, niekiedy nieludzkie upały. Wszyscy w tym kraju żyją tak, jakby czekali na coś innego niż akurat jest. Człowiek w tym kraju chciałby zachować spokój ducha, ale albo mu za gorąco, albo za zimno. Albo moczy go deszcz, albo słońce rozmiękcza mózg. I nie ma się co dziwić, że ten człowiek ze środkowej Europy stale wymyśla sobie swoje życie na nowo.
I wyobraźmy sobie, że w tym kraju, w środkowej Europie, nie wiadomo dlaczego, rośnie sobie z rzadka Magnolia.
Przychodzi miesiąc maj i nagle z gałęzi tego drzewa wyskakują wielkie kwiaty. Zawsze widok tych kwiatów jest niespodzianką dla człowieka z kraju w środkowej Europie. Idzie sobie taki środkowoeuropejski człowiek ulicą, grzany pierwszymi promieniami upalnej wiosny, a tu przed nim Cud!!!  Wielkie kwiaty na gołych gałęziach!!!
Zachwyt. Mięknie mu wszystko w duszy. Gotowy jest kochać i trwać w miłości, troszczyć się o miłość... Nie ma co dodawać, że życie wydaje mu się nagle piękne. Wszystko naraz jest jakieś stabilniejsze, jakieś pełniejsze. Chce mu się żyć tylko tu i teraz, w kraju gdzie kwitnie magnolia!!! Powiedzmy, za dwa dni, mija człowiekowi entuzjazm. Idzie więc tam, gdzie zdarzył się Cud. Ale...
W tym kraju środkowej Europy, ubiegłej nocy, nie wiadomo dlaczego, temperatura spadła poniżej zera... Dochodzi więc człowiek z nadzieją w sercu tam, gdzie zdarzył się Cud, ale tam już tylko gołe gałęzie i jakieś marne resztki, marne i zwiędłe.